Sławski park
Obecny park powstał z sadu przypałacowego i ogrodu ozdobnego urządzonego przy rezydencji Barwitzów von Fernemont (XVIII w.). Zarówno pałac, jak i ogród miał założenia barokowe a styl włosko-francuski. W roku 1854 Carl – Eduard Petzold zaprojektował w Sławie nową kompozycję o założeniu krajobrazowym. Połączył dawny ogród i sad z naturalnym ukształtowaniem terenu w jedną całość, tworząc rozległy park.
Obecnie ta część miasta stanowi mozaikę różnych siedlisk roślin i zwierząt. Zachowało się w nim wiele drzew sadzonych jeszcze za czasów Barwitzów, m.in. znajdujące się na dziedzińcu pałacowym okazałe platany, sosna czarna o obwodzie 400 cm (najgrubszy okaz w Polsce i trzeci co do wysokości); wiązy, lipy, jesiony i graby. Kilkanaście z nich jest pomnikami przyrody. Jest to największe skupisko bluszczu w zachodniej Polsce. Pośród drzew ścieli się gesty dywan zwartego zimozielonego bluszczu. Można tu spotkać wiele okazów kwitnących, które są pod ochroną.
W Sławskim parku spotkać można różnego rodzaju ptactwo wodno-błotne, traszkę zwyczajną, kumaka nizinnego, ropuchę szarą, zieloną, rzekotkę drzewną, żabę wodną, żabę trawną, jaszczurkę zwinkę, padalca zwyczajnego. Najczęściej spotykanym wężem jest zaskroniec zwyczajny. Bardzo często spacerując po parkowych alejach drogę przecinają „rozbawione” wiewiórki. Dawniej spotykano tu także żółwia błotnego. W parku krzyżują się dwa szlaki turystyczne: żółty i zielony. W latach 60 XX w. w zachodniej części stał jeszcze grobowiec Carla von Barwitz, ostatniego z rodu (zm. 1884 r). Dziś we wspomnianym miejscu stoją trzy głazy narzutowe. Jest jednym z większych parków w województwie lubuskim. Obejmuje on powierzchnię ok. 35 ha.
Zielony pasaż
W centrum naszego miasta przy ul. Odrodzonego Wojska Polskiego w ostatnich latach powstał bezpieczny ciąg komunikacyjny. Jednak poza bezpieczeństwem, które było priorytetowe, ważnym aspektem była także estetyka tej części miasta. Poza tym przebicie stereotypowego betonu kosztem rozmaitej zieleni.
Ciąg pieszy znajduje się bowiem pomiędzy kwiatami wieloletnimi, ozdobnymi trawami oraz drzewami. Duże wrażenie robią drewniane pergole porośnięte pnącą glicynią, a także ozdobne wiśnie, które posadzone wzdłuż chodnika. Całość w połączeniu z elementami małej architektury tworzy piękną wizytówkę, a dzięki bogatej roślinności okrzyknięty został tzw. Zielonym Pasażem. W późniejszym czasie przebudowę przeszedł także Plac Pamięci Narodowej w Sławie. Miejsce to, oprócz przebudowy traktów spacerowych zyskało również wiele roślinności, która upiększyła teren tworząc przyjemne miejsce do spędzenia czasu wolnego.
Tężnia solankowa
Na Placu Pamięci Narodowej w Sławie w 2023 otwarto tężnię solankową. Urządzenie zostało wyposażone w zaawansowane instalacje i zbudowane zgodnie z najwyższymi standardami.
Jest to specjalne miejsce, gdzie można oddychać powietrzem nasyconym mikroelementami, takimi jak jod, brom, magnez, wapń, potas i wiele innych. Te składniki korzystnie wpływają na zdrowie, a inhalacja solanki może przynieść ulgę w leczeniu wielu schorzeń. Jest dostępne dla wszystkich bezpłatnie, a korzystanie z niego jest niezwykle łatwe. Wystarczy wdychać powietrze z tężni przez określony czas, aby odczuć dobroczynny wpływ solanki na swoje zdrowie.
Tor rolkowy
Zapraszamy do odkrycia nowoczesnego miasteczka ruchu drogowego przy ulicy Ogrodowej w Sławie, gdzie znajduje się idealne miejsce dla aktywnych, pragnących cieszyć się ruchem na świeżym powietrzu! Nasze miejsce to pierwszy taki obiekt w regionie, oferujący zarówno tor rolkowy z elementami małej architektury i zielenią, jak i miasteczko ruchu drogowego. Dodatkowo znajdują się tam wiaty z siedziskami i stojakami, aby odpocząć w wygodnych warunkach. Ponadto istnieje możliwość gry w szachy.
Fontanna Witosławy
Dzisiaj, opowieść o Witosławie ożywia się w formie fontanny na Nowym Rynku w Sławie, której uroczyste uruchomienie miało miejsce wiosną 2010 roku. Nosi ona nazwę fontanny Witosławy. Składa się z prostej, okrągłej niecki zbudowanej z płyt granitowych. Niecka wypełniona wodą, w centralnej części znajduje się imponujący kamień z figurą siedzącej na nim postaci Witosławy.
Legenda, która wiąże się z nazwą miasta, opowiada o córce właściciela pałacu, wcześniej poznanej Witosławie. Mówi się, że dziewczynka często bawiła się na dzikiej plaży nad jeziorem. Pewnego gorącego popołudnia, gdy opiekunka zasnęła, z toni jeziora wyłoniły się nimfy wodne, które w tańcach i pieśniach zabrały małą Witosławę do swego podwodnego królestwa. Po tym tragicznym wydarzeniu ojciec i dworzanie przez wiele dni biegali wzdłuż brzegu jeziora, wołając imię Witosławy. Echo niosło imię Witosławy po wodzie, a wracało odbite od ścian lasu jako sława, sława. Od tego czasu zarówno jezioro, jak i cała okolica zostały nazwane Sławą.
Park linowy
Jedną z wielu atrakcji, jaką oferuje ośrodek Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczyku w Sławie jest Park Linowy Bonobo. Zlokalizowany przy plaży, nad brzegiem malowniczego Jeziora Sławskiego pozwala na wyjątkowy wypoczynek kilkanaście metrów nad ziemią. Śmiałkowie, którzy zechcą pokonać jedną z czterech tras w czasie zachodzącego słońca, mogą liczyć na niezapomniane chwile. Pomiędzy poszczególnymi platformami zamontowane zostały kładki, mosty, tunele, zjazdy tyrolskie, a nawet mini samolot. Przez cały czas śmiałkowie są zabezpieczeni specjalną uprzężą i karabińczykiem. Wszystko to odbywa się pod okiem instruktorów.
Wake Park Sława
Wyciąg do uprawiania wakeboardingu na sławskich wodach. Zlokalizowany w pobliżu Plaży Miejskiej ma ponad 170 m długości. Na wodzie znajdują się profesjonalne przeszkody do wykonania ewolucji sportowych, dostosowane do poziomu zaawansowania użytkowników.
Rejs statkiem po Jeziorze Sławskim
Atrakcją trwającą około godziny jest rejs statkiem Lubuszanin II, który kursuje przez cały sezon (od początku czerwca do końca września) każdego dnia. Swój godzinny kurs rozpoczyna przy zjeżdżalni wodnej na terenie Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku. Godzina wystarczy, aby poczuć się jak w raju… gdzie powiew wiatru w upalny dzień delikatnie ochładza nasze ciało, a fale odbijające się od łodzi potrafią dostarczyć nam chwil zadumy. Otaczające nas widoki wprawiają w zadowolenie, a bliskość dzikich wysp sprawia wrażenie wciąż nieodkrytych.
Punkt widokowy „Ptasi Raj”
Jest to drewniana platforma widokowa wraz z tablicami informacyjnymi zlokalizowana nad brzegiem Jeziora Sławskiego (na odcinku DW 278 Lubogoszcz – Lubiatów). Umożliwia podziwianie akwenu wraz z tętniącym na nim życiem. Jest to doskonałe miejsce do obserwacji oraz fotografowania awifauny jeziora.
Wieża widokowa „Joanna”
Zlokalizowana w pobliżu Jeziora Sławskiego mierzy dokładnie 40 metrów i 20 centymetrów. Jest jedną z najwyższych w Polsce tego typu drewnianą wieżą widokową. Roztacza się z niej panorama na okoliczne lasy i jeziora, w szczególności na Jezioro Sławskie. W jej sąsiedztwie znajduje się polana rekreacyjna Świętobór, wyposażona w dużą wiatę turystyczną wraz z wyznaczonym miejscem na rozpalenie ogniska. Przy wiacie umiejscowiono barwne tablice edukacyjne z wieloma przyrodniczymi ciekawostkami, plac rekreacyjny i siłownię plenerową.